Všechno, co jste chtěli vědět o včelím vosku
První článek na blogu se věnuje, jak jinak než včelímu vosku. Dočtete se v něm, k čemu se vosk používal v minulosti a kde ho můžeme najít dnes. Proč mohou mít svíčky ze včelího vosku pokaždé jinou barvu a co dělat, když vám vosk pokape váš oblíbený ubrus.
Co je včelí vosk
Včelí vosk je produkt, který včely používají ke stavbě plástů, ze kterých se skládá včelí úl. Plást je tvořený z jednotlivých buněk ve tvaru šestiúhelníku, kde potom včely ukrývají zásoby pylu a medu a je to také domov pro včelí miminka. Za den jsou včely při správných podmínkách schopné postavit tisíce nových buněk. K tomu potřebují teplotu v úlu kolem 33°C až 36°C a dostatek potravy. Stavba voskových plástů stojí včely spoustu energie a spotřebují při ní 3 kg medu na výrobu jednoho kilogramu vosku.
Vlastnosti včelího vosku
Včelí vosk je žlutá plastická látka s charakteristickou medovou vůní. Obsahuje 284 složek a jeho složení a barva se liší podle místa vzniku. Barva včelího vosku je závislá na tom, kde včely pyl sbírají a z jakých rostlin. Dále je ovlivněná stářím plástů. V plástech totiž zůstávají košilky od vylíhnutých včel, které vosk zbarvují do tmavší barvy. Bod tání vosku, je kolem 65°C a bod vznícení kolem 200°C. Z toho důvodu vosk na výrobu svíček vždy rozehříváme ve vodní lázni.
Historie využití včelího vosku
Včelí vosk se používal již ve středověkém Egyptě k balzamování těl a utěsňování rakví. Egypťané vytvářeli úly v hliněných rourách, z kterých poté získávali vosk a med. V době bronzové se včelí vosk používal na výrobu forem, kterým se říkalo ztracené. Později se včelí vosk začal používat i při psané korespondenci například milostných dopisů nebo při restaurování obrazů. Svíčky z včelího vosku znali v Egyptě, Řecku i Římě. Svíčky z včelího vosku byly také jediné, které katolická církev dovolovala zapalovat ve svých kostelích.
Včelí vosk má stále všestranné využití. Ve velkém se používá v kosmetickém, potravinářském a farmaceutickém průmyslu. V potravinářském průmyslu musí být včelí vosk absolutně čistý bez zbytků zásob medu a pylu. V potravinářství se používá při výrobě sladkostí. V domácích podmínkách se vosk může využívat na vymazávání plechů. V kosmetickém průmyslu ho můžeme najít ve složení rtěnek, emulzí, řasenek a dalších produktů. A v neposlední řadě se včelí vosk používá k výrobě svíček a vonných vosků. Metod výroby svíček je celá řada nejznámější je výroba svíček litím do forem nebo stáčením z voskových mezistěn.
Výhody včelího vosku
- čistě přírodní produkt
- svíčky z včelího vosku hoří několika násobně déle než parafínové svíčky stejné velikosti
- je netoxický a zdravotně nezávadný
- sám o sobě krásně voní
Tipy na závěr
Svíčky ze včelího vosku mají jen jednu nevýhodu a tou je, že se pár měsíců od jejich výroby na povrchu objeví takzvaný voskový květ. Voskový květ znamená mírné zešednutí povrchu svíčky, které se dá zahřátím lehce odstranit. Způsobů na jeho odstranění existuje celá řada. Nejspolehlivější metodou zahřátí vosku fénem nebo pokud svíčky budete skladovat v mrazáku k vytvoření voskového květu vůbec nedojde.
Pokud vám včelí vosk ukápne na ubrus nebo na šaty, nezoufejte. I to se dá vyřešit. Vložte pokapaný kus látky mezi dvě kuchyňské utěrky a přežehlete žehličkou. Vosk se vsaje do papíru a skvrna zmizí.
Jak dostat z kalíšků a skleniček zbylý vosk? Pokud vám na dně kalíšku nebo svícnu zbývá zaschlá vrstva včelího vosku nejjednodušší je dát kalíšek na chvilku do mrazáku a potom nožem vosk vydloubnout. Mrazem se vosk smrští a půjde to snáz. Pokud vám zbývá jen trocha vosku na stěnách, kalíšek zahřejte a rozehřátý vosk setřete papírovou kuchyňskou utěrkou (NE látkovou to by byla navždy zničená). Při obou variantách ještě vymyjte nádobku jarem a můžete kalíšek používat vesele dál. Třeba na odpolední kávu.
Zdroje:
Včelí vosk: jak si vyrobit domácí svíčky, mýdla, balzámy, krémy, peelingy / Petra Ahnertová V Praze : Metafora, 2018. 136 stran, Přeloženo z angličtiny. ISBN 978-80-7359-545-6
ZENTRICH, Josef Antonín. Apiterapie: přírodní léčba včelími produkty. Praha: Eminent, 2003. 173 s. ISBN 80-7281-104-5.
TITĚRA, Dalibor. Včelí produkty mýtů zbavené: med, vosk, pyl, mateří kašička, propolis, včelí jed. Vydání třetí. Praha: Nakladatelství Brázda, s.r.o., 2017. 175 stran, 21 nečíslovaných stran obrazových příloh. ISBN 978-80-209-0424-9.